Skip Navigation Links

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplandı

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Niğde Valisi Yılmaz Şimşek Başkanlığında Toplandı.

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplandı

Ekonomi   A+a-

 

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Niğde Valisi Yılmaz Şimşek Başkanlığında Toplandı.

 
Niğde İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu nisan ayı toplantısı, Vali Şimşek başkanlığında Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi yerleşkesinde bulunan TEKNOPARK’ta yapıldı.  
 
Vali Şimşek’in başkanlık ettiği toplantıya İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Bekir Aktürk, Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Muhsin Kar, İlgili Kurum Müdürleri ve STK temsilcilerinden oluşan kurul üyeleri katıldı.
 
Toplantının açılış konuşmasında Vali Şimşek, son yollarda ülkemizde istihdamı geliştirici ve teşvik edici politikalara yönelik olarak çok önemli adımların atıldığının altını çizdi.
 
Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan öncülüğünde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının himayesinde TOBB ile işbirliği içerisinde "Burası Türkiye burada iş var" sloganı ile istihdam seferberliği başlatıldığını belirten Vali Şimşek, şunları kaydetti:
 
“Bu toplantımızda ilimizdeki işsizlik sorununa çözüm ararken temel olarak başlatılan bu kampanyanın neler getirdiğini ve sağladığı avantajları sizlere anlatacağız. Temel amacımız ve hedefimiz ilimizdeki istihdam olanaklarını arttırarak halkımızın refah ve mutluluğunu arttırmaktır.
 
Yine bu toplantının Teknoparkta gerçekleştirilmesi kurul toplantısının önemini bir kat daha arttırmaktadır.
 
Çünkü ülkelerin ekonomik kalkınma ve toplumsal refah düzeylerini belirleyen ve şekillendiren en önemli etken teknolojik gelişme ve bilimsel alanlardaki ilerlemelerdir.
 
Bir ülkenin refah düzeyinin artması, uluslararası pazarlarda rekabet edebilen ve geleceğe güvenle bakabilen bir ülke konumuna gelebilmesi ancak Ar-Ge’ye dayalı teknoloji yoğun ürün ve üretim yöntemleri geliştirebilmesine, yani bilim ve teknoloji alanında gösterdiği başarıya bağlıdır.
 
Bu anlamda Niğde Teknoparkın bünyesinde faaliyet gösteren ve yakın zamanda faaliyet gösterecek firmalar ile İlimizin ve ülkemizin kalkınma ve ekonomik büyümesine katkı sunacağına inancımız tamdır.
 
Bununla birlikte ekonomik kalkınma be büyümenin başat faktörünün üretim olduğunu, üretim için ise endüstri 4,0’ın sağladığı bütün imkânlardan ve özellikle de yapay zekânın desteğini almamız gerektiğini unutmamalıyız.
 
Peki, 2019 için başlattığımız İstihdam Seferberliği neler getiriyor;
 
Her şeyden önce bu ayın sonuna kadar alınan her ilave istihdamın 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devletimiz karşılamaktadır. Yani İşverenimizin bu 3 ay boyunca işçi çalıştırmasına yönelik herhangi bir maliyeti bulunmamakta, 2.021 TL ücret ve 1.113 TL sigorta primleri ve vergiler dahil olmak üzere 3 bin 134 TL’yi devletimiz karşılayacaktır.
 
Devamındaki 9 ay boyunca da devletimiz işe alınan kişinin 2018 ortalamasına ilave olması durumunda sigorta primlerini ve vergileri ödemeye devam edecektir. İşe alınacak kişi kadın, genç ve engelli ise 9 aylık süre 15 aya kadar uzamış olacaktır.
 
İş dünyamıza istihdamın korunması kapsamında sunulan bir diğer teşvik ise dışsal etkenlerden etkilenen işverenlerimiz için kısa çalışma uygulaması. Eğer bir işveren işyerinde dışsal etkenlerden kaynaklı faaliyetlerini durdurmuş ya da çalışma süresini azaltmışsa; çalışanlarının maaşı 3 ay boyunca Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanmaktadır.
 
Bu süreçte iş dünyamıza 8 farklı teşvik sunulmuş olup, bu teşviklerden işletmelerimizin yararlanması için kamu ve özel sektör temsilcilerine büyük sorumluluk düşmektedir. Ayrıca her işletmemiz ilave istihdam sağlayarak sürece katkı vermesi çok önemlidir.
 
Ümit ediyorum ki; Niğdeli işadamlarımız, işverenlerimiz ve sanayicilerimiz bu seferberliğe duyarsız kalmayacaktır.
 
İnşallah 2017 ve 2018 yıllarında gerçekleştirilen istihdam seferberliklerinde ülke genelinde Kamu-özel sektör el ele vererek sağlanan başarı (her yıl için 1 milyondan fazla ilave istihdam sağlanmıştır) çalışmalarımızda bize rehber olacak ve bu seferberlikte yakalanan rakamların üzerine çıkılacaktır.
 
Ben bu düşüncelerle ilimiz Niğde açısından büyük önem taşıyan toplantımıza iştirak etmenizden dolayı sizlere teşekkür ediyor, toplantımızın beklediğimiz tüm bu amaçlara hizmet etmesini diliyorum. Ve basınımız aracılığıyla iş dünyasının temsilcilerine bir kez daha sesleniyorum. Sizler de istihdam seferberliğine katılın ve bu teşviklerimizden faydalanın”
 
Gerçekleştirilen toplantıda konuşmaların ardından İŞ-Kur Niğde İl Müdürlüğü yetkilileri ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve KOSGEB yetkilileri katılımcılara slayt eşliğinde sunum yaptılar.
 
Toplantı, katılımcıların görüşlerini bildirmelerinin ardından sona erdi.
 
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
BU İÇERİK FACEBOOK YORUMUNA AÇIK DEĞİL!